Denna veckan har jag börjat jobba så smått. 25% vilket blir två timmar om dagen mellan 7.30 – 9.30. Inte mycket men fullt tillräckligt. Jag är ganska trött i huvudet när jag kommer hem. Då är jag ändå ‘bara’ med över frukosten och sen mellan 1 – 1½ timmes utevistelse.

Mitt mål är också att direkt när jag slutar jobbet gå en promenad. Bara runt kvarteret till att börja med för att komma igång och hitta rutinen jag påbörjade innan all influensa, förkylningar med mera. Kroppen är så nedsatt just nu. På alla sätt. Men lite i taget så ska det nog blir bra.


Jag skyndar långsamt och har kontakt med både min läkare och samtalsterapeut. Och det känns skönt att ha det om i fall att det inte fungerar som tänkt.
Just nu skiner solen här, så det får bli att njuta på min inglasade balkong i eftermiddag. Ska nog ta och skifta från vinterstilen på kuddar och plädar till vår/sommarstilen istället som har mer klara och somriga färger. Underbart. Och det blir eventuellt att inta min lunch här ute också. Så härligt!

Ha de’!
