Nu har min semester börjat på riktigt kan man säga. Och den inledde jag med en vecka i Vemdalen med goda vänner. Eller ska vi vara lite petiga så var vi i Vemdalsskalet som ligger en bit innan själva Vemdalen. Och betydligt högre upp. Resan började förra lördagen och första etappen var upp till Stockholm för övernattning och hämta upp en ”väninna” till vår ena killkompis. Om man nu kan uttrycka sig så om vuxna människor… 😏 I vilket fall så gick resan upp väldigt bra. Både på lördagen och söndagen, nästan ingen eller väldigt lite trafik hela vägen. Och istället för att jag ska skriva en massa så får bilderna tala för sig själva. (Nästan😝) Skriver lite kommentarer under varje bild istället.

Utsikten från stugan en regnig dag. Dessa dagar var som tur var lätträknade. Men vackert på sitt sätt.

Utsikt från Samevistet dit vi vandrade en dag.
En helt otrolig vecka med andra ord. Sammanlagt så vandrade vi lite drygt tre mil. Men med den utsikten var det inga problem alls. Detta är helt klart något jag med lätthet skulle kunna göra om. Underbar omgivning, god mat och, icke att förakta, trevligt sällskap.
Nu återstår tre sköna veckors semester på hemmaplan. Kanske det blir någon dagsutflykt antingen med Pojkvännen, Dottern,Sonen eller kanske jag kör helt själv. Vi får se. Njuta ska jag i alla fall.😊
Ha de’