Igår, onsdag, blev det en roadtripp till Sölvesborg tillsammans med SysterYster, sex mil enkel resa. På vägen stannade vi till på Ljungsleds plantskola. Men det stoppet blev kort. Ska du inte ha något till din trädgård så är där inte så mycket att hämta. Visst dom har mycket fina inredningssaker som krukor och porslin. Men inget vi var ute efter just nu.
Vi fortsatte till Sölvesborg istället. Det är en mysig liten stad med många småbutiker kvar och en levande stadskärna. Även den gamla arkitekturen är bevarad och där är så mysigt att strosa runt.
Efter att kikat runt lite gick vi till Ritz conditori för att luncha. Och jag köpa deras ljuvligt goda surdegsbröd.


Givetvis så spiller ju jag på min kjol och får två fula fläckar. Så typiskt mig.

Tyvärr gick dom inte bort i tvätten. Men jag ska prova vidare med annat fläckborttagningsmedel. Vill ju kunna använda kjolen fler gånger så jag ger inte upp än.
Efter lunchen strosade vi vidare och ägnade oss åt lite shopping. Det var mest jag som shoppade. Hittade så fina blommor i butik Smaralda, konstgjorda dock. Dyra var dom också men så fina och välgjorda. Så nu har jag en vacker evighetsbukett till min vas jag loppisfyndade häromveckan. Jag hittade även ett par byxor och en tröja i en butik som heter Marice fashion. En butik helt i min stil. Där fanns så mycket fint som föll mig i smaken. Så jag blev så nöjd.




På hemvägen körde vi inom Hasselstad lantbod som ligger på hemmaplan. Där brukar det vara självplock av bland annat dahlior, zinnia, lejongap med mera. Men det har inte kommit igång ännu. Däremot hade dom en hel del grönsaker. Och jag köpte lite av varje som grönkål, mangold, svartkål och rödlök. Tycker det är så mycket godare när det är närodlat på riktigt. Lite längre fram brukar dom ha självplock på grönsaker också, då är jag där nästan varje vecka. Både för blommorna och för grönsakerna.

Idag väntar pyssel på hemmaplan. Fortsätta med städning och tvätt bland annat. Handla lite och tvätta bilen med mera. Nästa vecka jobbar jag och vill ha fått undan en del så jag kan ta semester på riktigt efter det. Denna veckan har typ känts som en förlängd helg och inte jättemycket som semester. Hoppas den känslan kommer sen.
Nu är det dags att ta tag i dagen.
Ha de’!
